Menu

Gabinety zabiegowe w przychodniach

Jeśli przychodnia dysponuje odpowiednio rozbudowanym gabinetem zabiegowym jest w stanie realizować bardziej skomplikowane zabiegi bez konieczności wysyłania pacjentów do szpitala. Generalnie pobyt w szpitalu bywa uciążliwy dla pacjentów. Dla wielu pacjentów problemem jest to, że nie mają doświadczeń z pobytu w szpitalu, co oczywiście przekłada się na stres związany z konieczności hospitalizacji. Nie bez znaczenia są również koszty leczenia, która są znacznie większe dla placówki w przypadku, gdy występuje dłuższy czas hospitalizacji. Z tego powodu rośnie znaczenie takich usług medycznych jak chirurgia jednego dnia .

Nie zawsze możliwe jest wykonani zabiegu, który w krótkim czasie pozwala na wysłanie pacjentów do domu. Jeśli chodzi o zabiegi, które realizowane są w ramach dziedziny, którą jest chirurgia jednego dnia  to po raz pierwszy zaczęto stosować takie metody około dekadę temu. Wynika to między innymi z kierunku, w którym zmierza współczesna medycyna, która stawia przede wszystkim na poszukiwanie sposobów na zwiększenie komfortu leczenia pacjentów. Pomysł na realizowanie zabiegów z możliwością krótkiego okresu hospitalizacji przyszedł z krajów zachodnich. Jest to również wygodne rozwiązanie dla placówek medycznych, które nie muszą kierować pacjentów do szpitali.

Wykonanie zabiegów w ramach gabinetów zabiegowych nie zawsze jest możliwe. Oczywiście wiele zależy od tego z jakim schorzeniem mamy do czynienia u określonego pacjenta. Bardzo ważne jest, by chirurgia jednego dnia  opierała się na bardzo starannie przeprowadzonej diagnostyce a jednocześnie szerokiej konsultacji specjalistycznej, by uniknąć sytuacji, gdy okaże się, że pacjent musi być hospitalizowany, choćby ze względu na problemy zdrowotne po zabiegu.